СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
КАТЕДРА "КВАНТОВА ЕЛЕКТРОНИКА"
|
УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО
“ХОЛОГРАФИЯ, ХОЛОГРАФСКА И ЛАЗЕРНА ИНТЕРФЕРОМЕТРИЯ”
Хорариум: 30 + 15 + 0 = 45 часа
Лектор: ст. н.с. II ст. д-р Елена Стойкова
Анотация: С програмата се цели обучение и подготовка на специалисти във ВУЗ в областта на холографските методи за запис и възстановяване на цифрова и аналогова информация, холографската и лазерна интерферометрия за измерване и неразрушаващ контрол. Изложени са теоретичните основи и експерименталната техника на холографския процес и на възможностите за прилагането им в практиката. Лекциите са подготвени въз основа на анализ на съвременното състояние, тенденциите за развитие, постигнатите и очакваните резултати при създаването на холографски копия на културни ценности, холографски портрет, холографско изкуство, защитни холограми, холографска памет, холографско кино и ТV. Представени са съвременните методи за регистриране на интерференчни картини, цифровата им обработка и определянето на неопределеността при измерването на различни физически величини. Особено внимание е отделено на светлочувствителните среди за запис, техниката на холографския експеримент, практическите приложения и тенденциите за развитието на областта.
- Съдържание на учебната програма
- ИЗОБРАЗИТЕЛНА ХОЛОГРАФИЯ - Уводна лекция. Общи характеристики на електромагнитните вълни, оптичните явления, зрителното възприятие и методите за регистрация на двумерни и обемни образи (2 уч. часа)
- Видове холограми и основни холографски характеристики. Методи за холографски запис на Д. Габор, Е.Лийт - Упатниекс и Ю. Денисюк; Холограми на Френел, Фраунхофер и Фурие; Амплитудни, фазови, отражателни, пропускащи, обемни и плоски холограми; Дъгови, синтезирани, цветни и др. Видове холограми; Цифрови холограми. Дифракционна ефективност, отношение сигнал/шум, спектрална и ъглова селективност, аберации, разделителна способност, качество на холографския образ (4 уч. часа)
- Светлочувствителни материали за запис в изобразителната холография. Общи характеристики; Линейност на записа, дълбочина на модулацията и динамичен диапазон; Експозиционни характеристики, енергетична, холографска и спектрална чувствителност; Дифракционна ефективност, отношение сигнал/шум;Светлочувствителни материали за постоянен и обратим холографски запис; Фоторефрактивни кристали, фотополимери; Сравнителни характеристики на светлочуствителните материали в холографията (4 уч. часа)
- Техника на холографския запис. Основни изисквания за стабилизиране на интерференчната картина и за запис с максимален контраст; Техника за запис, копиране и масов тираж на холограмите; Обработка на светлочувствителните материали и измерване на холографските характеристики (2 уч. часа)
- Приложения и тенденции за развитие на изобразителната холография Холографски копия на музейни експонати, образци, модели и учебни помагала; Художествена холография; Холографска защита на ценни книжа, холографски илюстрации. Холографска памет, холографско кино и ТV (2 уч. часа)
- Холографска и лазерна интерферометрия. Основни принципи на холографската и лазерна интерферометрия. Двуекспозиционна холографска интерферометрия, холографска интерферометрия с осредняване във времето, стробоскопична интерферометрия и интерферометрия в реално време; Хетеродинна и квазихетеродинна интерферометрия, моарова интерферометрия, холографско моаре; Спекъл интерферометрия, отместваща спекъл интерферометрия (4 уч. часа)
- Формиране и локализация на интерференчните ивици, уравнения за интерпретация на интерференчните картини. Локализация на интерференчните ивици при осветяване с колимирана и сферична обектна вълна; Локализация на ивиците при дифузно осветяване на изследваните обекти; Интерпретация на интерференчната картина при дифузно отразяващи, прозрачни и др. Фазови обекти; Цифрова обработка на интерференчните картини (2 уч. часа)
- Холографска моарова интерферометрия и приложенията й. Холографско моаре оконтуряване; Сравнителна холографска моаре интерферометрия; Холографска моаре интерферометрия за измерване на нормални премествания и премествания в плоскостта (2 уч. часа)
- Фазово-отместваща лазерна и спекъл интерферометрия. Основни принципи на фазово-отместващата и на хетеродинната лазерна интерферометрия; Измерване на формата и на нормалните премествания при голямо-форматни обекти; Измерване на преместванията в плоскостта; Микро/макро измерване на фазови и дифузно отразяващи обекти; Свръхразрешение, измерване на наноструктури; Цифрова и оптична обработка на интерференчните картини, неопределеност при измерванията и извличане на информативните признаци (4 уч. часа)
- Приложения и тенденции за развитие холографската и лазерна интерферометрия. Квантово - механични ограничения на интерферометричните методи; Приложения в научните изследвания; Приложения в биомедицинските изследвания; Приложения в механиката на разрушението и неразрушаващия технологичен и производствен контрол; Възможности за повишаване точността на измерванията, очаквано развитие на интерферометричните методи и приложението им в нанотехнологиите (4 уч. часа)
- Техника на холографския запис, схеми за записа, експериментален запис на пропускащи и отражателни холограми (5 уч. часа)
- Обработка на светлочувствителните материали за холографски запис. Измерване на холографските характеристики (5 уч. часа)
- Интерферометрични измервания, измерване на формата и деформациите на обектите посредством методите на фазово-отместващата интерферометрия (5 уч. часа)
Формата на контрол е: текуща оценка
- Борн М., Вольф Е. Основы оптики, М., Наука, 1970
- Коллиер Р., Беркхарт С., Лин Л. Оптическая голография, М., Мир, 1973
- Вест Ч. Голографическая интерферометрия, М., Мир, 1982
- Островский Ю., Бутусов М., Островская Г. Голографическая интерферометрия, М., Наука, 1977
- Гудмен Дж. Введение в Фурье оптику, М., Мир, 1970
- Милер М. Голография, М., Машиностроение, 1979
- Комар В., Серов О. Изобразительная голография и голографический кинематограф, М., Исскуство, 1987
- Съйнов В., Съйнов С. Изобразителна холография, С., Издателство на БАН, 1986
- Георгиев Г. Холография, С., Народна просвета, 1982
- Hariharan P. Optical Holography, Cambridge Univers. Press, 1983
- Bjelkhagen H.I. Silver-Halide Recording Materias, Springer-Verlag, 1993
- Kogelnik H. Coupledwave theory of thick hologram gratings, Bell Syst. Techn. J, v.48,No.9, p.2909, 1969.
- Rastogi P.K., editor, Holographic Interferometry, Springer, Berlin, 1994
- Kreis T., Holographic Interferometry, Principales and Methods, Akad. Verlag, Berlin, 1996.
22.02.2007 г.
Съставил: ст. н.с. дфн Венцеслав Съйнов
За коментари и предложения кликнете тук
|
2011-02-23