СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
КАТЕДРА "КВАНТОВА ЕЛЕКТРОНИКА"
|
УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО
“ЛАЗЕРНА ТЕХНИКА II ЧАСТ”
Хорариум: 45 + 0 + 45 = 90 часа
Лектор: доц. д-р Стоян Куртев
Анотация: Курсът по Лазерна техника II е едносеместриален, с хорариум от 3 часа лекции и 3 часа практикум седмично или общо 90 часа и е предназначен за студентите от Магистърска програма “Квантова електроника и лазерна техника”. Включени са следните основни раздели:
- Гаусови снопове: матричен подход при описание на разпространението им в многоелементни оптични системи, тънка леща, телескопи.
- Висши Гаусови снопове: приложимост на матричния подход и фокусиране на многомодово лъчение; качество на лазерното лъчение и измерване.
- Яркост на лазера, модова структура: техники за селекция на напречните модове, техники за селекция на надлъжните модове, едночестотен режим на работа и стабилизация на честотата на генерация на лазера.
- Методи за управление на параметрите на лазерното лъчение: модулация на светлината, надлъжен и напречен линеен електрооптичен ефект, модулатори; акусто-оптичен ефект, модулатори; дефлектори на светлинни снопове.
- Генерация на втора хармонична: особености, методи, оптимизиране.
Всички студенти, защитили успешно протоколите на всички лабораторни упражнения, се допускат до изпит. Оценката се формира на изпита, на който всеки студент развива писмено 2 въпроса и решава числена задача върху преподавания материал. Оценката уточнява и в зависимост от резултатите от практикума и се отговаря на 2 до 4 допълнителни въпроса. Критериите за оценяване са следните:
- оценка 3 – при вникване в същността на физичните процеси, на връзките между тях и развит само един въпрос;
- оценка 4 – при развит един и частично развит втори въпрос или решена задача, при правилни отговори на допълнителните въпроси;
- оценка 5 – при два развити въпроса, правилни отговори на допълнителните въпроси и решена задача, но с пропуски в изложението на материала;
- оценка 6 – два развити въпроса, пълно и с разбиране излагане на преподавания материал, изчерпателни отговори на допълнителните въпроси и решена задача.
Предварителни изисквания: няма
- Съдържание на учебната програма
- Гаусови снопове – описание. Преминаване на Гаусов сноп през многоелементна оптична система. Фокусиране на Гаусов сноп с тънка леща. (5 уч. часа)
- Преминване на Гаусов сноп през телескоп. Фокусиране на Гаусов сноп на големи разстояния. Измерване на разходимостта на Гаусов сноп. (4 уч. часа)
- Фазов фронт, радиус и ъгъл на разходимост на висш Гаусов сноп. Приложимост на лъчевите матрици и фокусиране на многомодово лъчение. Качество на лазерното лъчение и измерване. Избор на оптимална леща за фокусиране на Гаусов сноп. (3 уч. часа)
- Яркост на лазера и модова структура. Селекция на напречните модове. Техники за селекция на напречните модове. Избор на диафрагма. (3 уч. часа)
- Селекция на надлъжните модове. Техники за селекция на надлъжните модове. Селекция на надлъжните модове чрез наклонен интерферометър на Фабри-Перо. (6 уч. часа)
- Едночестотен режим на работа и стабилизация на честотата на генерация на лазера. Едночестотни хелиево-неонови лазери. (3 уч. часа)
- Модулация на светлината, модулатори и параметри на лазерното лъчение. Линеен електрооптичен ефект – ефект на Покелс. Надлъжен ефект на Покелс. Модулатори с надлъжен ефект на Покелс. (3 уч. часа)
- Напречен линееен електрооптичен ефект – напречен ефект на Покелс. Модулатори с напречен ефект на Покелс - KDP. Модулатори с напречен ефект на Покелс – LiNbO3. (3 уч. часа)
- Модулатори с линеен електрооптични ефект – приложения. Фазов модулатор при лазерите със синхронизация на модовете. Интерферометъра на Мах-Цендер. Регенеративен усилвател на къси импулси. Изглаждане на шумовете при лазери с непрекъснато действие. Отделяне на единичен импулс. (3 уч. часа)
- Акусто-оптични модулатори. Фото-еластичен ефект. Взаимодействия между светлинната и акустичната вълна. Акусто-оптичните модулатори и приложение. (3 уч. часа)
- Дефлектори. Електро-оптични дефлектори. Aкусто-оптични дефлектори. Други акусто-оптични устройства. (3 уч. часа)
- Генерация на втора хармонична. Основни уравнения и приближени аналитични решения. Методи за постигане на фазов синхронизъм. Метод, използуващ двулъчепречупването на кристала, температурен фазов синхронизъм. Метод на периодичните структури. (3 уч. часа)
- Оптимизация на генераторите на втора хармонична. Температурна ъглова и честотна ширина на синхронизъм. Основни изисквания към кристалите, използувани за генерация на втора хармонична. Примери за широко разпространени кристали. (3 уч. часа)
- Техника на безопасност при работа с лазери. Методи за безопасна работа. (3 уч. часа)
- Генерация на синхронна втора хармонична в кристали с фазов синхронизъм постигнат с двулъчепречупване. (6 уч. часа)
- Стъпални умножители на честоти. (6 уч. часа)
- Настройка и изследване на електрооптична клетка на Покелс. (6 уч. часа)
- Акустооптичен модулатор. (6 уч. часа)
- Моделиране на разпространението на импулси в оптични влакна. (6 уч. часа)
- Изчисляване и оптимизиране на лазерни резонатори с използване на матричната оптика за Гаусови снопове: Нестабилни резонатори с Гаусови огледала. (6 уч. часа)
- Колоквиум (6 уч. часа)
Формата на контрол е: изпит
Формиране на оценката по дисциплината (% от оценката):
- Практически упражнения - 25%
- Изпит писмен - 75%
- М.Ненчев, С.Салтиел, "Лазерна техника", Изд. "Наука и изкуство" и Изд. на СУ "Св.Кл.Охридски" (1994).
- Г.Георгиев, С.Салтиел, "Практикум по квантова електроника и лазерна техника", Изд. на СУ "Св.Кл.Охридски" (1993), II издание (199...)
- N. Hodgson, H. Weber, “Laser Resonators and Beam Propagation”, Second Edition, Springer (2005).
- O. Svelto, “Principles of Lasers”, Fourth Edition, Springer (1998).
- A.Siegman, “Lasers”, University Science Books, Mill Valley, CA 94941 (1986)
- W.Koechner, “Solid State Laser Engineering”, Sixth Edition, Springer (2005).
- Robert W. Boyd, “Nonlinear Optics”, Second Edition, Academic Press, 2003, Elsevier Science (2003)
- Bahaa E. A. Saleh, Malvin Carl Teich, “Fundamentals of Photonics”, John Wiley & Sons (2007)
- Amnon Yariv, “Quantum Electronics”, Third Edition, John Wiley & Sons (1989)
11.02.2013 г.
Съставил: доц. д-р Иван Хълтъков
За коментари и предложения кликнете тук
|
2020-10-19