СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
КАТЕДРА "КВАНТОВА ЕЛЕКТРОНИКА"
|
УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО
“НЕЛИНЕЙНИ ОПТИЧНИ ВЪЛНИ И СОЛИТОНИ”
Хорариум: 60 + 15 + 0 = 75 часа
Лектор: проф. дфн Александър Драйшу
Анотация: Целта на курса “Нелинейни оптични вълни и солитони” е да въведе бъдещите магистри в области на нелинейната оптика, в които интензивните изследвания са както с фундаментална, така и с приложна насоченост. Основното внимание е отделено на ясното дефиниране на понятията, на изясняване на физическата картина на нелинейните процеси и на връзките между тях, когато процесите протичат едновременно. Две от лекциите са посветени на лазерите, генериращи къси и свръхкъси импулси, а допълнителна информация ще бъде дадена по време на семинарните занятия. В интерес на физическите интерпретации, подробното извеждане на резултати в аналитичен вид е в разумни граници. Към всяка тема на студентите ще бъде предоставян списък с литература, подходяща за задълбочаване на познанията им по конкретния проблем. Предвиждат се четири компютърни упражнения, допълващи и визуализиращи лекционния материал. След провеждането им, на студентите ще бъде предложен избор от теми, за всяка от които е подготвена папка с оригинални или обзорни публикации. След консултации с преподавателя, на следващи семинарни занятия студентите представят пред колегите си кратка презентация по избраната тема и, заедно с лектора, ще отговарят на техни въпроси. В края на всяка тема лекторът посочва литературни източници, в които се съдържа информация по обсъжданите проблеми – учебници, монографии и статии.
Оценката се формира след изпит, на който всеки студент развива писмено 2 въпроса. За уточняване на оценката се отговаря на 2 до 4 допълнителни въпроса. Оценка (3) се получава, ако студентът е вникнал в същността на физическите процеси и на връзките между тях и е развил един въпрос; оценка (4) – при развит един и частично развит втори въпрос, при правилни отговори на допълнителните въпроси; (5) при два развити въпроса и правилни отговори на допълнителните въпроси, но с пропуски. Отлична оценка се получава при пълно (и с разбиране) излагане на преподавания материал и изчерпателни отговори на допълнителните въпроси.
Предварителни изисквания: Предпоставка за вникването в материала са познанията, придобити от бакалаврите в базовите курсове по оптика и електродинамика. Известни познания по квантова електроника и лазерна техника са предимство, но не са предварително условие за усвояване на материала.
- Съдържание на учебната програма
- Увод. Физическа дефиниция, класификация и характеристики на оптичните вълни. Мястото на оптиката в електродинамиката. Уравнения на Максуел. Вълнови уравнения в изотропни и анизотропни линейни среди. Геометрична, вълнова и нелинейна оптика – условни граници. Нелинейна поляризация. Природа, сила и време на нелинейния отклик при линейна и квадратична електрооптична нелинейност, Керова нелинейност (електронна, в молекули с и без собствен диполен момент), електрострикция, фоторефрактивна и термична нелинейност. – Лекция (4 уч. часа)
- Пресмятане на нелинейни възприемчивости от втори и трети порядък в резонансни нелинейни среди с помощта на Файнманови диаграми. – Семинарно упражнение (2 уч. часа)
- Методи за генериране на интензивни лазерни импулси с твърдотелни и багрилни лазери: модулация на доброкачествеността и синхронизация на модовете. Принцип на действието на лазери със самосинхронизация на модовете на основата на Керова леща. Конкретни реализации. Свръхкъси светлинни импулси – методи за измерване на продължителността им и за контрол на наклона на фронта им. – Лекция (4 уч. часа)
- Измерване на нелинейни възприемчивости от трети порядък по метода на z-скенера. – Семинарно упражнение (1 уч. часа)
- Реализации на лазери със самосинхронизация на модовете на основата на Керова леща. Компресори с призми и дифракционни решетки. Оценки на баланса на дисперсията от втори порядък. Многопроходни и регенеративни усилватели – сравнение, реализации. – Лекция (4 уч. часа)
- Автокорелация на свръхкъси импулси. Пресмятане на автокорелационния сигнал при наклон на фронта на импулсите. Експериментална реализация. Оптични затвори с разделителна способност по честота (FROG). Компютърна симулация.- Семинарно упражнение (1 уч. часа)
- Фазова самомодулация на импулси. Приближение на бавноменящите се амплитуди. Дисперсионна и нелинейна дължина. Фазова самомодулация в оптични влакна и кухи вълноводи. Вътрешноимпулсно Раманово разсейване и генериране на ударна вълна върху обвивката на импулса. Фурие-трансформационно ограничение. Фазова самомодулация във времето и в пространството – сравнителен анализ. Модулационна стабилност на лазерни снопове. Подтискане на самофокусирането. Асиметрична фазова модулация и самоотклонение на интензивни оптични снопове. - Лекция (3 уч. часа)
- Генериране и диагностика на кохерентна “бяла” светлина. Ограничения в обемни нелинейни среди. Особености при генериране на суперконтинуум в оптични вълноводи от тип “фотонен кристал”. – Лекция (3 уч. часа)
- Индуцирана фазова модулация в кубични нелинейни среди. Контролируемо отместване на центъра на спектъра на импулси в дисперсивни нелинейни среди и оптично-управляемо отклонение на пробни снопове в пространството. Метод за едновременно скъсяване и промяна на формата на импулси. Контролиране на формата на свръхкъсди импулси в 4f-система. Еволюционни стратегии (генетични алгоритми)– основни понятия. – Лекция (3 уч. часа)
- Компютърна симулация на действието на генетичен алгоритъм за компенсиране натрупаната в къси импулси дисперсия от високи порядъци. – Семинарно упражнение (2 уч. часа)
- Фотонни кристали. Разклоняване на сигнални вълни в структурирани фотонни кристали. Фотонни кристали във формата на оптични вълноводи. Генериране на оптична октава и стабилизиране на фазата на носещата вълна спрямо обвивката на свръхкъс импулс. – Лекция (4 уч. часа)
- Самодефокусиране и самоотклонение на лазерен сноп в топлинна нелинейна среда. Измерване на пространствена нелокалност на отклика. – Семинарно упражнение (2 уч. часа)
- Надпрагова йонизация, последователна двойна йонизация, непоследователна двойна йонизация и генерация на високи хармонични – различните лица на един нелинеен процес от висок порядък. – Лекция (2 уч. часа)
- Експериментална техника COLTRIMS (cold target recoil ion momentum spectroscopy). – Семинарно упражнение (1 уч. часа)
- Солитони – строга математична дефиниция. Многообразие (примери – солитони на Давидов и kink-солитони). Солитони в среди със самоиндуцирана прозрачност. Понятие за ?-импулс. Евристичен извод на нелинейното уравнение на Шрьодингер. Точни едномерни решения. Светли и тъмни времеви и пространствени солитони – основни характеристики и експериментални критерии за идентифицирането им. – Лекция (8 уч. часа)
- Светли и тъмни времеви солитони в оптични вълноводи – генериране, характеристики и взаимодействие. Процеси, ограничаващи скоростта на пренасяне на оптично-кодирана цифрова информация. Паралелно предаване и обработка на информацията (WDM-системи, мултиплексиране и демултиплексиране). – Лекция (6 уч. часа)
- Презентации на студентите по избраните от тях теми. При наличие на достатъчно време - обсъждане и оценки на базата на съществуващи резултати от реални експеримент. – Семинарни упражнения (4 уч. часа)
- Числено моделиране на формирането и оценка на характеристиките на тъмни и светли солитони на нелинейното уравнение на Шрьодингер. – Семинарно упражнение (2 уч. часа)
- Тъмни пространствени солитони и формираните от тях градиентни вълноводи. Класификация на пространствените солитони във фоторефрактивни нелинейни среди. Оптични решетки във фоторефрактивни среди. – Лекция (6 уч. часа)
- Векторни солитони. Ъглов момент на фотона. Топологичен заряд. Методи за генериране на спирални фазови дислокации. Оптични вихрови солитони. – Лекция (6 уч. часа)
- Захващане и методи за охлаждане на атоми. Кондензат на Бозе-Айнщайн. Солитони в кондензат на Бозе-Айнщайн. - Лекция (3 уч. часа)
- Дискретна дифракция и дифракция в обемна линейна среда- сравнение. Зонална структура. Дискретни солитони, формирани в забранената зона. Дискретни солитони в полихроматична светлина. – Лекция (4 уч. часа)
Формата на контрол е: изпит
Формиране на оценката по дисциплината (% от оценката)
- Презентация по тема от лекционния курс - 10%
- Участие в тематични дискусии в часовете - 10%
- Изпит - 80%
- Y.R. Shen, The Principles of Nonlinear Optics (Wiley, 1984).
- J. F. Reintjes Nonlinear Optical Parametric Processes in Liquids and Gases (Academic Press, 1984).
- R. Boyd, Nonlinear Optics (Academic Press, 1992)
- O. Svelto, Principles of Lasers (Plenum 1998).
- G. P. Agrawal, Nonlinear Fiber Optics (Academic Press, 1989).
- P. Yeh, Optical Waves in Layered Media (J. Wiley, 1988).
- R. R. Alfano, The Supercontinuum Laser Source (Springer, 1989).
- R. K. Dodd, J. C. Eilbeck, J. D. Gibbon, H. C. Morris (eds), Solitons and Nonlinear Wave Equations (Academic, 1984).
- S. John, Phys. Rev. Lett. 58, 2486 (1987); E. Yablonovich, , Phys. Rev. Lett. 58, 2059 (1987); A. Sharkawy, S. Shi, D. Prather, Appl. Optics 40, 2247 (2001).
- P. Agostini et al., Phys. Rev. Lett. 42, 1127 (1979);J. Wildenauer, J. Appl. Phys. 62, 41 (1987):P. Salieres et al., Science, 292, 902 (2001).
- Yu. Kivshar, B. Luther-Davies, Dark optical solitons: Physics and applications, Physics Reports 298, 81 (1998).
- V. Zakharov, S. Wabnitz (eds.), Optical Solitons: Theoretical challenges and industrial perspectives, (Springer, 1999).
- W. Demtroeder, Laserspektroskopie - Grundlagen und Techniken (Springer, 2000).
- H. Metcalf, P. van der Straten, Laser Cooling and Trapping (Springer, 1999).
- A. S. Desyatnikov, Yu. S. Kivshar, „Optical Vortices and Vortex Solitons,“ Progress in Optics vol. 47, pp. 219-319 (2005).
- Yu. S. Kivshar, G. P. Agrawal, “Optical Solitons: From Fibers to Photonic Crystals,” Academic Press (Elsevier, 2004).
Последни публикации от WWW и сървера xxx.lanl.gov, които ще бъдат предоставяни от лектора. При желание от страна на студентите, част от препоръчваната литература им се предоставя на електроен носител.
06.03.2013 г.
Съставил: проф. дфн Александър Драйшу
За коментари и предложения кликнете тук
|
2013-10-04