Хорариум: 15 + 0 + 30 = 45 часа
Кредити (ECTS): 4,5
Лектор: доц. д-р Татяна Борисова Авджиева
Анотация:
Изучаването на курса по “Компютърна инженерна графика” има за цел да запознае студентите с различните начини на графично изобразяване, с правилата и принципите за изпълнение и разчитане на чертежи, за да могат свободно да изразяват чрез чертежа своите технически идеи и да тълкуват техническия замисъл, заложен във всяко изделие и апаратура.Съдържанието на програмата представлява въведение в известните подходи, методики, техники и средства за създаване на инженерна графика. На тази база се структурира обобщен, но практически ориентиран подход, съобразен със съвременните тенденции и реалности в развитието на инженерната графика. Учебното съдържание е структурирано в два учебни модула, като теоретичният материал е съчетан с практически занятия, обхващащи съвременни софтуерни продукти и технологии за разработване на инженерна графика (Solid Edge и AutoCAD).
Дисциплината е фундаментална – езикът на техниката.
По време на курса на студентите се предлагат 6 задачи, предназначени за самостоятелна работа. Решаването на задачите изисква по-задълбочени умения, отколкото за задачите, които се решават на практическите упражнения. Студентите защитават своите решения чрез събеседване с преподавателя и получават оценка върху всяка задача.
Предварителни изисквания:
- За изучаване на учебната дисциплина не са необходими предварителни познания.
Програма на курса:
- Предмет и задачи на техническото чертане. Общи сведения за стандартизацията и обща характеристика на единната система за конструкторска документация. (0,5 ч.)
- Формати, мащаби, линии, букви и цифри, нанасяне на размери и основни обозначения. (0,5 ч.)
- Методи за проектиране. Видове изгледи, разрези, сечения и изнесени сечения. Условности и опростявания на чертежите. Проекции на основните геометрични елементи. (2 ч.)
- Правоъгълно проектиране (3 ч.)
- Условно изобразяване и оразмеряване на разглобяеми и неразглобяеми съединения. Системи за оразмеряване. Грапавост на повърхнините - означаване, символи. Геометрични допуски - символи за означаване. (3 ч.)
- Основни изисквания към работните чертежи. Скициране и изобразяване на конкретни детайли. Видове резби и резбови връзки. (3 ч.)
- Резбови елементи и резбови съединения (3 ч.)
Практически упражнения:
- Работен чертеж от натура - упражнение (5 ч.)
- Автоматизирано разработване на технически документ (чертеж). Диалогова среда “проектант-автоматизирана чертожна система” (АЧС). Формиране на чертожно поле в АЧС (2 ч.)
- Инсталиране, стартиране и конфигуриране на АЧС. Усвояване работата с определена диалогова среда “проектант-АЧС”. (3 ч.)
- Чертеж, мащаб, типове линии, слоеве, цветове, изображение (видими и невидими части). Автоматизирано разработване на двумерен чертеж в АЧС. Електронни инструменти за точно чертане. Редактиране на чертежи. (2 ч.)
- Усвояване инструментите в чертожното поле в АЧС - за чертеж, мащаб, типове линии,слоеве, цветове, изображение (видими и невидими части) - упражнение. (3 ч.)
- Текст и текстови команди в АСЧ. Композиция и декомпозиция на геометрични фигури. Запълване на фигури. (2 ч.)
- Автоматизирано разработване на двумерен чертеж от аксонометрична проекция. Електронни инструменти за точно чертане. (3 ч.)
- Форматиране на готови обекти. Детайлиране на сборен чертеж. (3 ч.)
- Разработване на презентации. (3 ч.)
- Създаване на графики и диаграми. (2 ч.)
- Контролна работа (2 ч.)
Формата на контрол е текуща оценка
Основна литература:
- Спасов Б., К. Стаевски, Ръководство за инженерна графика, материалознание и техническа механика, ІV допълнено издание, 2006, София.
- Авджиева Т., Ръководство за лабораторни упражнения по дисциплината „Основи на технологиите и инженерното проектиране”, достъпна на интернет страница на кат. ЯТЯЕ, Физически факултет.
- Горелик А. Г., Автоматизация на инженерно-графичните работи с ЕИМ, Техника, София, 1983. (превод от руски език)
- Ryan Daniel L., Modern Graphics Communication A CAD Approach, Prentice-Hall, Englewood Cliffs, New Jersey, 2001.
Допълнителна литература:
- Златанова Е. и др. "Приложна геометрия и инженерна графика - І част", ТУ, С., 1998.
- Сандалски Бр. и др. "Приложна геометрия и инженерна графика - ІІ част", Паралакс, С., 1997.
Съставил програмата: Съставил: доц. д-р Татяна Борисова Авджиева
1.03.2013
Вашите коментари изпращайте
тук
2014-04-02