СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
КАТЕДРА "КВАНТОВА ЕЛЕКТРОНИКА"
Учебна програма на курса
„Лазерна физика: основи”
Хорариум: 45 + 0 + 0 = 45 часа
Кредити (ECTS): 3,0
Лектор: проф. дфзн Александър Драйшу
Анотация:
Курсът е едносеместриален, с хорариум от 3 часа лекции седмично или общо 45 часа. Задължителен е за студентите от БС “Фотоника и лазерна физика” и е изборен за всички други бакалавърски специалности. Естествено негово продължение е курсът “Лазерна физика: Видове лазери”. Материалът е изложен в следните главни раздели:
- процеси на взаимодействие на светлината с веществото;
- условия и явления при кохерентното усилване на светлина;
- оптични резонатори за лазери;
- основни режими на работа на лазерите.
Първият раздел дава основните познания за елементарните актове на взаимодействие на светлината с веществото. Въз основа на горното се разглеждат и обобщават макроявленията поглъщане и усилване на светлина. Така в края на втория раздел логично се стига до идеята, стояща в основата на оптичните квантови генератори. Третият раздел разглежда оптичните резонатори в светлината на ролята и използването им в областта на квантовата електроника. Предмет на изучаване са основните типове оптични резонатори, като първоначално само феноменологично, а с навлизането в материала детайлно се описва и извежда конфигурацията на светлинното поле в отделните типове оптични резонатори. В края на раздела се обсъждат техниките за селекция на модове. Четвъртият раздел запознава с различните режими на работа на лазерите. Започвайки с режима с непрекъснато действие последователно се описват импулсния режим на свободна генерация, режима на модулация на доброкачественотта на резонатора и режима на синхронизация на модовете. Разглеждания са подкрепени с конкретни примери. На студентите се предоставя, в електронен вид, пълен комплект от записки по лекциите.
Курсът е подходящ за всички студенти, за които познаването на физичните процеси и използването на лазери в една или друга област ще бъде от значение.
При изпита студентът развива писмено две теми, след което излага устно написаното. Ако изпитът се провежда дистанционно, студентът получава тест с около 75 въпроса. В зависимост от представянето му, на студента се поставят от два до пет допълнителни въпроса, на които той отговаря устно. Оценката се поставя въз основа на следните критерии:
- 3 - при овладяване единствено на главните физични идеи;
- 4 - при овладяване на основните физични идеи и добро познаване на съществената част от фактологичния материал;
- 5 - при овладяване на основните физични идеи,и много добро познаване на фактологичния материали решена задача;
- 6 - при овладяване на основните физични идеи, отлично познаване на фактологичния материал, решена задача и правилни отговори на допълнителните въпроси.
Предварителни изисквания:
Изслушани курсове по: Математически анализ / Математика, Математични методи на физиката, Обща физика.
Програма на курса:
Формата на контрол е: изпит
Основна литература:
Допълнителна литература:
25.01.2021 г.
Вашите коментари изпращайте тук
2021-05-20