Хорариум: 45 + 0 + 45 = 90 часа
Кредити (ECTS): 7,0
Лектор: доц. д-р Стоян Куртев
Анотация:
Курсът „Лазерна техника 1“ е задължителен за бакалаврите от специалност „Фотоника и лазерна физика” и е изборен за всички останали специалности във Физически факултет на СУ.
Целият курс по „Лазерна техника“ се състои от две части и включва следните основни раздели:
1. Твърдотелни лазерни системи,
2. Газови лазери,
3. Лазерни резонатори,
4. Пренастройваеми лазери,
5. Селекция и стабилизация на модовия състав,
6. Методи за преобразуване и управление на параметрите на лазерното лъчение,
7. Нелинейно-оптични явления и устройства.
За бакалаври се чете курсът „Лазерна техника 1“, която включва разделите от 1 до 4. Разделите 5-7 се изучават в курса „Лазерна техника 2“ в магистърската степен на обучение. По темите на курса „Лазерна техника 1“ има организиран практикум, които е много полезен за усвояване на практически навици за работа с лазерна техника и за затвърдяване на знанията, преподавани в лекциите.
Практикумът е организиран по темите на лекциите. Теоретичната част към практическите упражнения е написана достатъчно подробно (книгата „Ръководство за лабораторни упражнения по квантова електроника и лазерна техника“ с автори Г. Георгиев и С. Салтиел), така че студентите да могат достатъчно добре да разберат разглежданите проблеми и успешно да направят лабораторните упражнения, залегнали в програмата на курса. Практикумът е много полезен и за усвояване на практически навици за работа с лазерна техника.
Предварителни изисквания:
Курсът „Лазерна физика: основи“
Програма на курса:
- Твърдотелни лазери: класификации, режими на работа, параметри, основни блокове и възли. Основни понятия и величини в лазерната техника. Определение на твърдо-телните лазери. Предимства и недостатъци. Класифи-кация и режими на работа. Типични параметри на лазер-ната генерация, достигани в различните режими. Основни блокове и възли в лазерните системи, явяващи се прибори на квантовата електроника. Активни среди за твърдо¬телни лазери. Изисквания към тях. Видове твърдотелни активни среди и методи за тяхното получаване. Контрол на качеството на лазерни активни елементи. Роля на активните частици и матрицата. Изисквания към тях. Видове активни частици. Видове матрици. Технология за получаване на аморфни матрици. Основни принципи и методи за израстване на кристали. Методи за контрол на микро- и макро-нееднородности и критерии за качество. Контрол на точността на оптическата обработка. (Лекции) (3 уч.часа)
- Основни видове твърдотелни лазери. Пренастройваеми твърдотелни лазери. 1) Лазери на йони на преходни ме-тали – рубинов лазер. 2) Лазери на йони на редкоземни елементи; а) лазери на йони на неодима – Nd:YAG, Nd:YAP, Nd:YLF, Cr:Nd:GSGG, Nd в оптически нели-нейни матрици, Nd:стъкло; б) лазери на други редкоземни елементи – Er:YAG, Er:стъкло. 3) Твърдотелни лазери с широкоивична генерация: а) реализирани на йони на преходни метали – александрит, титан-сапфир; б) на йони на редкоземни елементи – Tm:YAG, Ce:YLF, Ce:La; в) спектрални области на генерация на достъпните на пазара твърдотелни пренастройваеми лазери. (Лекции) (3 уч.часа)
- Източници на оптическо възбуждане на твърдотелни лазери. Основни видове, класификации. Газоразрядни из-точници – видове; режими на работа; конструкция; елек-трически параметри на разряда; енергетични и спектрални характеристики; механизми на разрушение и деградация. Лазерно-диодни източници за напомпване на твърдотелни лазери – видове, конструкции, режими на работа; енерге¬тични, спектрални и пространствени параметри на гене¬рираното от тях лъчение. Системи за напомпване на твърдотелни лазери. Осветители за лампово напомпване – ефективност на еднолампови и многолампови осветители, конструкции и технологии на изпълнение. Системи за напомпване посредством лазерни диоди и матрици – схе¬ми за челно и странично напомпване. (Лекции) (3 уч.часа)
- Лазерни оптични елементи. Метални и диелектрични покрития. А) Лазерни оптични елементи – изисквания към тях, материали за лазерни оптични елементи в различните спектрални области, методи за добиване и обработка, контрол на качеството на оптичните повърхности. Б) Метални и диелектрични покрития – ме-тални огледала, еднослойни и многослойни про¬свет-ляващи диелектрични покрития, диелектрични огледала, други видове диелектрични покрития, материали за диелектрични покрития, методи за нанасяне и контрол на метални и диелектрични покрития. (Лекции) (3 уч.часа)
- Работа на лазерен генератор около прага. Определяне загубите в резонатора и коефициента на напомпване. Количествени характеристики на загубите в резонатора – време на живот на фотоните в резонатора, качествен фактор на резонатора. Скоростни уравнения на генератор по схема с 4 нива. Връзка между напомпващата и електрическата мощности и коефициента на усилване на активната среда в стационарен режим. Основно уравнение за праг на генерация в стационарен режим и квазистационарен (импулсен режим). Методика за определяне на загубите в резонатора и коефициента на напомпване. (Лекции) (3 уч.часа)
- Лазер над прага на генерация. Изходна мощност и ефек-тивност на лазерите. Насищане на коефициента на усил-ване в стационарен режим. Лазер над прага на генерация. Изходна мощност на генерация във връзка с макро¬пара-метрите на системата. Диференциален к.п.д. Формули в приближение на слабо усилване в активната среда. Обоб-щение за квазистационарен (импулсен) режим. Опти-мално огледало. (Лекции) (3 уч.часа)
- Нестационарен режим на генерация на лазерите. Q-моду-лация на импулсно напомпвани лазери. Модулация на доброкачествеността при лазери с непрекъснато напомп-ване. 1) Q-модулация при импулсно напомпвани лазери: времедиаграма, основни параметри на гигантския импулс. Скоростни уравнения за описание на процеса. Пикова импулсна мощност, енергия на импулса, продължи¬тел¬ност и време на закъснение. Оптимално огледало за максимална изходна мощност на импулса. Техническа реализация на процеса. 2) Q-модулация при лазерите с не¬прекъснато напомпване: времедиаграма, скоростно урав¬нение на инверсната населеност в периодичен режим на модулация. Извод на основните параметри на генери¬раните импулси, средна мощност на генерация. Техни¬чески средства за реализация. (Лекции) (4 уч.часа)
- Лазерни резонатори – условие за устойчивост и пара¬мет-ри на Гаусов сноп в многоелементен резонатор. Гаусови снопове и лъчеви матрици. Лъчева матрица за много¬еле-ментен резонатор и обобщено условие за устойчивост. Еднопроходна матрица на многоелементен резонатор, еквивалентни g-параметри и ефективна дължина на резонатора. Теорема за радиуса на вълновия фронт на модовете върху огледалата на устойчивия резонатор. Приложения на изградената теория. (Лекции) (3 уч.часа)
- Активни резонатори. Оптични нееднородности и методи за тяхната компенсация в среди с цилиндрична и неци-линдрична симетрия. 1) Температурно поле в странично охлаждани цилиндрични среди, термоеластични напре-жения, пределна разсейвана топлинна мощност. Термо-оптични ефекти в начално изотропни среди с цилин-дрична симетрия на температурното поле, бифокална тер-мична леща, методи за компенсация на термично обусло-веното двулъчепречупване. 2) Активни среди с формата на плочка. Напомпваща конфигурация, температурно поле, термоеластични напрежения, максимална разсей-вана мощност, термооптични характеристики. Лазери с плочковиден активен елемент и зигзагообразен ход на лъчите през него. (Лекции) (4 уч.часа)
- Газови лазери на атомарни и йонни преходи с не-прекъснато действие. 1) Хелий-неонови лазери, конструк¬ция, оптимизация на параметрите им. 2) Аргонов и крип¬тонов лазери, параметри. Основни механизми на напомп¬ване, оптимизационни съотношения в разряда. Конструк¬ция, приложения. (Лекции) (3 уч.часа)
- Лазери на въглероден диоксид с непрекъснат режим на действие. Механизми за създаване на инверсна насе¬ле-ност, спектрални характеристики, к.п.д. Основни видове CO2 лазери. Лазери с дифузно охлаждане: с бавен проток, отпоени, вълноводни, приложения. Лазери с бърз проток на газа – CO2 лазери с напречен проток, характеристики на разряда, оптимални параметри, видове конструкции; лазери с надлъжен проток; приложения. (Лекции) (3 уч.часа)
- Импулсни молекулни лазери. Методи за получаване на еднороден разряд. ТЕА CO2 лазер, азотен лазер, екси-мерни лазери – спектрални и генерационни харак¬те¬рис-тики, механизми на напомпване чрез електрически раз-ряд, изисквания към съответните разряди, параметри на лазерите, приложения. Конструкция на разрядни камери, методи за предйонизация на газа, методи за получаване на необходимите захранващи импулси. (Лекции) (3 уч.часа)
- Багрилни лазери. Енергетични състояния на багрилната молекула, спектри на генерация, решения на проблема с триплетния захват на лазерната генерация. Багрилни ла-зери с импулсно напомпване, методи и схеми на напомп-ване, конструкции. Багрилни лазери с непрекъснато напомпване – особености, струйни лазери, резонатори на струйни лазери. (Лекции) (3 уч.часа)
- Методи за промяна на дължината на вълната на генерация. Едночестотна генерация, пренастройка и селе-кция на модовете. Ъглова дисперсия на спектрален селек-тор в резонатора. Дисперсни резонатори с призмени селектори. Дисперсни резонатори с дифракционна решет-ка – схема в режим на автоколимация, схема в режим на плъзгащо падане. Интерференчен клин в резонатора. Използуване на двулъчепречупващи филтри. Кръгови резонатори с единична бягаща вълна за едночестотна пренастройваема генерация, „оптически диод”. (Лекции) (4 уч.часа)
Практически упражнения:
- Напречен модов състав на твърдотелни лазери (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Азотен лазер (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Контрол на качеството на оптични елементи (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Оптимизиране на изходното огледало за твърдотелен лазер (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Лазери с органични багрила (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Моделиране на работата на TEA-CO2 лазер (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Изчисляване и оптимизиране на лазерни резонатори с използване на матричната оптика за Гаусови снопове (Лабораторен практикум) (6 уч.часа)
- Колоквиум (3 уч.часа)
Формата на контрол е: изпит
Основна литература:
- М. Ненчев, С. Салтиел, “Лазерна техника“, С., Изд. “Наука и изкуство” и Изд. на СУ “Св.Кл.Охридски”, 1994.
- Г. Георгиев, С. Салтиел, „Ръководство за лабораторни упражнения по квантова електроника и лазерна техника“, С., Изд. на СУ “Св. Кл. Охридски”, 1993.
- O. Svelto, “Principles of lasers,” 4th ed., Springer, 1998.
- Н. Карлов, „Лекции по квантовой электроники“, М., Наука, 1988.
- W. Koechner, “Solid State Laser Engineering,” 6th ed., Springer, 2006.
- Л. Тарасов, „Физика процессов в генераторах когерентного оптического излучения“, М., Радио и связь, 1980.
- Ф. Качмарек, „Введение в физику лазеров“, М., Мир, 1981.
- С. Анохов, Т. Марусий, М. Соскин, „Перестраиваемые лазеры“, М., Радио и связь, 1982.
Допълнителна литература:
- С. Рябов, Г. Торопкин, И. Усольцев, „Приборы квантовой электроники“, М., Радио и связь, 1985.
- Ю. Климков, „Основы расчета оптико-электронных приборов с лазерами“, М., Советское радио, 1978.
- И. Пахомов, О. Рожков, В. Рождествин, „Оптико-электронные квантовые приборы“, М., Радио и связь, 1982.
Съставил програмата: доц. д-р С. Куртев
26.01.2021 г.
Вашите коментари изпращайте
тук
2021-05-20